Начало В детайли Община Нова Загора постави началото на "умно" управление на отпадъците
9249
България

Община Нова Загора постави началото на "умно" управление на отпадъците

В Нова Загора е поставен първият контейнер за отпадъци, оборудван със соларно захранване и вградена преса. Съоръжението е монтирано пред спортна зала „Младост“, съобщават от общинската администрация.Смарт контейнерът е с основен обем 250 литра, който чрез пресоващ механизъм се увеличава до 1200 литра – еквивалент на пет стандартни 240-литрови кофи. Пресата работи изцяло със слънчева енергия посредством вграден панел и батерии, като осигурява автономност до 72 часа при ограничена светлина.

Автор: БТА / Редактор: | 21 Ноември 2025, 15:17 ч.
Община Нова Загора постави началото на
Община Нова Загора постави началото на "умно" управление на отпадъците
Снимка © Пресцентър - Община Нова Загора

В Нова Загора е поставен първият контейнер за отпадъци, оборудван със соларно захранване и вградена преса. Съоръжението е монтирано пред спортна зала „Младост“, съобщават от общинската администрация.

Представители на гребните спортове и риболовни сдружения се събраха на протес

Жена на 48 години е с опасност за живота след пътнотранспортно произшествие в

Екстремните летни засушавания през последните години оказват сериозно влияние

Безплатни консултации с водещи български лекари, срещи с експерти по здравосл

Общо 33 души са ранени при 24 тежки произшествия през последното денонощие, с

Смарт контейнерът е с основен обем 250 литра, който чрез пресоващ механизъм се увеличава до 1200 литра – еквивалент на пет стандартни 240-литрови кофи. Пресата работи изцяло със слънчева енергия посредством вграден панел и батерии, като осигурява автономност до 72 часа при ограничена светлина.

Системата разполага с датчици за нивото на запълване, които позволяват оптимизация на графика за сметосъбиране. Очаква се честотата на обслужване да намалее до около веднъж седмично, включително и през периоди с повишено натоварване.

Контейнерът е разработен и тестван в скандинавски държави и е изработен от поцинкована закалена стомана, устойчива на корозия и пожар. Според производителя 95 процента от използваните материали подлежат на рециклиране.

С въвеждането на новото съоръжение Община Нова Загора цели подобряване на градската среда и по-ефективно управление на отпадъците.

Както съобщихме, Община Нова Загора въведе нов модел за по-удобно, ефективно и екосъобразно събиране на отпадъците. В партньорство с фирма „СОРИКО“ ООД започна инициативата „С теб и мен е по-чисто!“, чиято цел е да се намали максимално количеството отпадък от неизползвани продукти. В понеделник и четвъртък от 7:00 до 11:00 ч. специален камион на фирмата събира и извозва само картон и найлон. Всеки гражданин може да се включи, като сгъва неизползваните кашони на „пачки“ за по-лесно събиране и спазва графика, за да се осигури свободен достъп до контейнерите за битови отпадъци.

Ангел Георгиев от „Възраждане“ оглави постоянната делегация на Па

Над 2 млн. евро са предвидени за модернизацията и рехабилитацията на зоопарка

Одитът, извършен по сигнали за предполагаеми нарушения в МБАЛ – Силистр

План-сметката за разходите по сметосъбиране, сметоизвозване, обезвреждане на битови отпадъци и чистота на териториите за обществено ползване през 2025 г. в община Нова Загора предвижда разходи в размер на 4 585 900 лв.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
Гражданите ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутатите от „Прогресивна България“ и Областната администрация в Разград. Тя е насрочена за 20 юли (поне ...
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Домът за стари хора в село Кутово отвори врати след приключване на строително-монтажните дейности по проект „Реформиране на Дом за стари хора в с. Кутово“. На официално ...
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния организират Районен съд - Пазарджик и Адвокатска колегия - Пазарджик. Инициативата ще се проведе на 27 юни на футболните ...
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши на днешното си заседание Общинският съвет. В доклада ...
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
Учениците, които са завършили средното си образование тази година и не са започнали работа веднага след дипломирането си, трябва сами да внасят здравноосигурителните си вноски през ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал направиха оглед на дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа. Тов ...
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
Гражданите ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутатите от „Прогресивна България“ и Областната администрация в Разград. Тя е насрочена за 20 юли (поне ...
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Не съм бягал от България и не се чувствам виновен за нищо, каза пред журналисти във Варна Олег Невзоров - собственик на украинската корпорация КУБ, свързана с комплекса в местностт ...
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Домът за стари хора в село Кутово отвори врати след приключване на строително-монтажните дейности по проект „Реформиране на Дом за стари хора в с. Кутово“. На официално ...
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
Пожар е възникнал в движещ се тир с дървени трупи по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Смолян. Преминаването през пътния участък е само в ...
Тикер в 18:23 ч.
Областният управител на Кърджали Бисер Николов и заместникът му Ерол Хадживейсал ...
Начало В детайли
9249
България

Община Нова Загора постави началото на "умно" управление на отпадъците

В Нова Загора е поставен първият контейнер за отпадъци, оборудван със соларно захранване и вградена преса. Съоръжението е монтирано пред спортна зала „Младост“, съобщават от общинската администрация.Смарт контейнерът е с основен обем 250 литра, който чрез пресоващ механизъм се увеличава до 1200 литра – еквивалент на пет стандартни 240-литрови кофи. Пресата работи изцяло със слънчева енергия посредством вграден панел и батерии, като осигурява автономност до 72 часа при ограничена светлина.

| 21 Ноември 2025, 15:17 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Община Нова Загора постави началото на
Община Нова Загора постави началото на "умно" управление на отпадъците
Снимка © Пресцентър - Община Нова Загора

В Нова Загора е поставен първият контейнер за отпадъци, оборудван със соларно захранване и вградена преса. Съоръжението е монтирано пред спортна зала „Младост“, съобщават от общинската администрация.

Смарт контейнерът е с основен обем 250 литра, който чрез пресоващ механизъм се увеличава до 1200 литра – еквивалент на пет стандартни 240-литрови кофи. Пресата работи изцяло със слънчева енергия посредством вграден панел и батерии, като осигурява автономност до 72 часа при ограничена светлина.

Системата разполага с датчици за нивото на запълване, които позволяват оптимизация на графика за сметосъбиране. Очаква се честотата на обслужване да намалее до около веднъж седмично, включително и през периоди с повишено натоварване.

Контейнерът е разработен и тестван в скандинавски държави и е изработен от поцинкована закалена стомана, устойчива на корозия и пожар. Според производителя 95 процента от използваните материали подлежат на рециклиране.

С въвеждането на новото съоръжение Община Нова Загора цели подобряване на градската среда и по-ефективно управление на отпадъците.

Както съобщихме, Община Нова Загора въведе нов модел за по-удобно, ефективно и екосъобразно събиране на отпадъците. В партньорство с фирма „СОРИКО“ ООД започна инициативата „С теб и мен е по-чисто!“, чиято цел е да се намали максимално количеството отпадък от неизползвани продукти. В понеделник и четвъртък от 7:00 до 11:00 ч. специален камион на фирмата събира и извозва само картон и найлон. Всеки гражданин може да се включи, като сгъва неизползваните кашони на „пачки“ за по-лесно събиране и спазва графика, за да се осигури свободен достъп до контейнерите за битови отпадъци.

План-сметката за разходите по сметосъбиране, сметоизвозване, обезвреждане на битови отпадъци и чистота на териториите за обществено ползване през 2025 г. в община Нова Загора предвижда разходи в размер на 4 585 900 лв.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
Седмият национален събор „Млечният път на България през вековете“ в Луковит ще се състои от 4 до 6 септември, реши Общинският съвет
Абитуриентите трябва сами да внасят здравните си осигуровки през летните месеци, съобщават от НАП - Габрово
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Юни
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Областният управител на Кърджали огледа дезинфекционните площадки от двете страни на границата с Гърция през Маказа
Контекст
Граждани ще могат да поставят въпроси в съвместна приемна на депутати и Областната администрация в Разград
В детайли
Не съм бягал от България, не се чувствам виновен, не са ме пазили политици
Контекст
Модернизираният Дом за стари хора в село Кутово отвори врати
Сфера
Заради пожар в тир с дървени трупи е затруднено движението по пътя Стойките – Широка лъка, съобщиха от полицията в Смолян
Контекст
Благотворителен футболен мач в подкрепа на 8-годишната Ния ще се състои в Пазарджик
В детайли
Възможностите за европейско финансиране бяха представени на съвместна среща в Антоново
Сфера
Обновяват цветните алеи в плевенския парк „Кайлъка", предстои ремонт на парковите съоръжения
Местен фокус
Общинският съвет в Костенец реши да удължи услугата „Топъл обяд“ до юли 2027 година
В детайли
Общинският съвет в Радомир отложи разглеждането на докладна и обсъди ключови общински въпроси
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2026 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2026 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.